A most vásárolt tonerrel a felét sem tudtam kinyomtatni, hamar elfogyott!
Ez kis kapacitású, azért ürült ki ilyen gyorsan?
Relatíve gyakori panasz lehet, hogy az újonnan vásárolt utángyártott kellékanyag kevesebb ideig bírja, mint az előző / eredeti /.
Miért van ez? Így teljesen értelmetlen utángyártott kellékanyagot vásárolni... Gondolják ezt sokan! De.......
Starter, Kis kapacitás, nagy kapacitás, XL meg XXL meg mit tudom én még mik vannak.
A töltöttséggel, kiszereléssel kapcsolatos fogalmak:
Ahhoz, hogy korrekt tájékoztatást adhassanak a gyártók a kellékanyagaik töltöttségével kapcsolatban, egy egységes, ISO szabvány és egyéb kritériumoknak megfelelő, úgynevezett "5%-os lefedettség"-i indexet alkottak meg.
Mit is értünk ezalatt? Egy normál A4-es papír hány %-ára kerül a festék.
Sajnos nem lehet azt mondani hogy 1 gépelt oldal, meg azt sem hogy fél gépelt oldal. Ugyanis egyből jön a kérdés, hogy milyen betűtípussal, mekkora betűmérettel, milyen vastagsággal, mekkora sorközzel, stb írtuk azt....
Éppen ezért a gyártól egy ISO szabvány által pontosan meghatározott mintaoldalt használnak. Egyszerűen megszámolják, hogy adott tonerrel/patronnal hány oldalt tudnak kinyomtatni ebből a szabvány oldalból. Se több, se kevesebb....
A kereskedők tehát ezen adatok alapján dolgoznak és tájékoztatják a vásárlókat.
Nézzünk egy konkrét példát: HP CE285A utángyártott toner kapacitása 1.600 oldal. A termék ára jelenleg / 2014.07.18. / 3.832 Ft, azaz ha lapköltséget szeretnénk számolni, akkor a névleges oldalszámot elosztom a termék árával:
3.832 FT : 1.600 oldal = 2.395FT/lap
Magyarul 2,4Ft-ba kerül 1 lap kinyomtatása + a papír és természetesen egyéb költségek, de ezt nem szoktuk számolni /úgy, mint áram, nyomtató kopása.../.
Fénymásolás alkalmával ugyanabból a lenyomatból készítünk több példányt. Itt tudjuk legjobban számon tartani a kinyomtatott oldalakat és a toner kapacitását. Állandóan ugyanazt a lenyomatot nyomtatjuk. Ennél a típusnál tudjuk a legjobban összehasonlítani 2 különböző gyártó tonerét, hgy melyik mennyit bír.
Egy átlagos irodában, ahol állandóan ugyanazt a számlát nyomtatják ki, illetve néha levelezést, 1-1 szerződést már kicsit más a helyzet. Hiába ugyanazt a számlázót használják például, aminek ugyanaz a kerete, betűtípusa stb attól még eltérhet mert ha pl 20 terméket akarnak 1 számlán kiszámlázni, könnyen már 2 oldalnyi lesz a számla. Egy levélben lehet színes betű, fotó, karikatúra ami szintén tinta-gyilkos.
Az orvosi rendelőkben, amikor recepetet nyomtatnak, akkor megfigyelhetjük, hogy jóval kevesebb tinta kerül a papírra, mégis - a HP CE285A tonernél maradva - 1.600 oldal után azt mondja a készülék hogy helló, kifogytam, cseréljünk tonert. Itt nyilván többet is tudnánk nyomtatni, mint 1.600 oldal, de ezt a chip nem engedi. Hogy mi az a chip, s mire való, erről ebben a blogbejegyzésben olvashatsz.
A végére hagytam a legjobban fogyasztó nyomtatási szokást: Borító, fénykép, plakát nyomtatása. Itt ugye magyaráznom sem kell, hogy a HP CE285A tonernél maradva - most tekintsünk el attól, hogy ez fekete toner és nem színes - teljesen lehetetlen küldetés 1.600 A/4-es fotót kinyomtatni. Jól lehet, hogy már a 350-400 oldalnál kifogy a tonerpor. A chip még bőszen dolgozna és engedi tovább a nyomtatást, csak a lenyomat képe lesz valami hasonló:
A fenti példákon keresztül próbáltam a felhasználási módokat érzékeltetni, mindenki döntse el, melyik típusba tartozik. Egyszerűen képtelenség az, hogy valaki állandó jelleggel ugyanazt nyomtassa, kivéve ha fénymásolósdit játszik.
Mielőtt reklamálnánk a forgalmazónál, vegyük ezeket is végig. Nem mondom, hogy nincs rossz toner, kispórolt tonerpor, ez is megérne egy misét, de ez egy másik blogbejegyzés lesz....
A fenti példából láthatjuk, hogy a receptnyomtatás a leggazdaságtalanabb verzió, mert kinyomtatjuk az 1.600 oldalt, a chip letilt, de érezhetően még van por a kazettában. Mit tehetünk ilyenkor?
Ilyen célokra alkották meg a chip resettert, ami inkább a tintapatronoknál terjedt el.
Hozzáérintem a patronhoz, lereseteli (nullázza) s újra 1.600 oldalt tud a kazetta. Értelemszerűen plusz por nem került bele, ezért elképzelhető hogy a resetelés után még ki tudunk nyomtatni 400 oldalt s a maradék 800 oldal a chipen "marad". De mint írtam, ilyen reseterek csak tintapatronokhoz léteznek, tonerkazetta esetén újabb chip-et kell vásárolnunk.
Remélem hasznosnak tartottad bejegyzésünket, kérlek említsd meg másoknak is!